Kurs

BIM-projektering för arkitekter

Yrkeshögskola, Distans, Kvartsfart, Kurs

25 YH-poäng

En kostnadsfri distanskurs för dig som är arkitekt och som vill få fördjupade kunskaper i byggprocessens bygghandlingsskede. Kursen är framtagen i nära samarbeta med representanter från arkitekturbranschen och leds av yrkesverksamma arkitekter. Kursen ges på deltid för att du ska kunna kombinera studier med heltidsarbete.

Kursen BIM-projektering för arkitekter bygger på en stark teoretisk grund inom byggnadsinformationsmodellering (BIM), byggprojektering och digitala designprocesser. Med BIM som kärna lär kursen ut hur man samordnar och hanterar information genom hela byggnadsprojektets livscykel, från planering till drift.

 

Kursen utgår från internationella standarder som säkerställer kvalitet och effektivitet, med fokus på samarbete och integration mellan olika discipliner. Teorin inom kursen ger deltagarna en bred förståelse för hur BIM används för att säkerställa både precision och effektivitet i projekteringen. Genom att använda relevant programvara inom BIM kombineras teori och praktik, där kursen ger deltagarna en fördjupad förståelse för datamodellering och hur digitala designprocesser kan användas för att visualisera och analysera tekniska lösningar.

 

Fokus ligger på att skapa digitala modeller som integrerar både geometrisk och teknisk information, vilket ger en helhetsbild av projektet och underlättar samarbete mellan aktörer.

 

Kursen ger en teoretisk grund som gör det möjligt för deltagarna att arbeta strategiskt och innovativt med arkitekturprojektering, samtidigt som de uppfyller branschens krav på hållbara och kostnadseffektiva lösningar i moderna byggnadsprojekt.

 

Inslag av arbetslivsanknutet lärande

 

Eftersom BIM-projektering är en växande del av arbetet på arkitektkontor, har denna kurs tagits fram av det anställande arbetslivet. Kursens teoretiska inslag fokuserar på att förankra de studerande i grundläggande teorier och begrepp relevanta inom BIM. Genom att låta de studerande använda BIMprogramvara för att modellera ett byggprojekt ges de studerande möjlighet att tillämpa sina teoretiska kunskaper i en verklig arbetskontext. Detta syftar till att rusta de studerande med såväl teoretisk förståelse som praktiska färdigheter och därmed utvecklas i sin befintliga yrkesroll. Kursansvarig lärare och gästföreläsare är yrkesverksamma inom branschen, vilket säkerställer kursens relevans för yrkesrollen.

Läs mer

Behörighet

För att vara behörig till denna kurs ska du ha grundläggande behörighet samt minst 6 månaders yrkeserfarenhet på halvtid som arkitekt.

11 augusti - ansökan öppnar

Ta reda på mer

Mer information kommer. 

Mer information kommer. 

Antagningsprocessen - så här går det till

Bedömningsprocessen vid antagning till yrkeshögskolan sker i flera steg:

  1. Grundläggande behörighet (gymnasiexamen eller motsvarande)
  2. Särskilda förkunskaper
  3. Urval (alla som uppfyller steg 1 och 2 går vidare till detta steg)
  4. De med högst urvalspoäng antas till utbildningen och resterande behöriga sökande placeras som reserver, rangordnade efter antalet urvalspoäng.

Här nedan förklarar vi de olika stegen och vilka särskilda förskunskaper och urvalskriterier som gäller för just den här utbildningen:

Grundläggande behörighet

Läs mer om vad grundläggande behörighet innebär under "Behörighet och urval".

Särskilda förkunskaper

För att vara behörig till denna kurs krävs minst 6 månaders yrkeserfarenhet på halvtid som arkitekt.  

Reell kompetens

Vi kan bedöma dig som behörig även om du inte uppfyller de formella behörighetskraven genom att bedöma din reella kompetens. Läs mer om reell kompetens under "Mer om behörighet". 

Urval

Om antalet sökande överstiger antalet platser görs ett urval bland behöriga sökande. Som urvalsgrund används: 

Yrkeserfarenhet

Yrkeserfarenhet från arbete som arkitekt, bedöms enligt följande (deltid räknas om till heltid):

  • 1- 2 år, 5 poäng
  • 3-4 år, 10 poäng
  • 5 år, 20 poäng

Max antal poäng för urvalsgrunden yrkeserfarenhet är 20. 

Tidigare utbildning

Utbildning inom arkitektur värderas enligt följande:

  • Kandidatexamen (180 hp), 30 p
  • Masterexamen (300 hp), 40 p

Max antal poäng för urvalsgrunden tidigare utbildning är 40.


Max antal poäng som kan uppnås i urvalet är 60.

Grundläggande behörighet

Du är behörig att antas till en utbildning inom yrkeshögskolan om du uppfyller något av följande: 

  1. har en gymnasieexamen från gymnasieskolan eller kommunal vuxenutbildning, 
  2. har en svensk eller utländsk utbildning som motsvarar kraven i punkt 1,
  3. är bosatt i Danmark, Finland, Island eller Norge och där är behörig till motsvarande utbildning eller genom svensk eller utländsk utbildning,
  4. praktisk erfarenhet eller på grund av någon annan omständighet har förutsättningar att tillgodogöra dig utbildningen.

 

Särskilda förkunskaper

För att vara behörig sökande till våra utbildningar krävs det ibland särskilda förkunskaper. Vad som gäller för just den utbildning du söker kan du läsa om under ”Antagningsprocessen”.

Reell kompetens

Om du saknar formella meriter när det gäller något eller några av behörighetskraven, kan det ändå finnas en möjlighet att vi kan bedöma dig som behörig. Vill du söka på reell kompetens är det viktigt att du tillsammans med din ansökan skickar in relevanta intyg som beskriver din kompetens (t ex arbetsbetyg, kurs- eller utbildningsbevis, cv, personligt brev, intyg om ideella uppdrag och arbetsprover etc.) så att vi kan göra en samlad bedömning av dina kunskaper och erfarenheter.

 

Om underlagen inte fullt ut styrker din behörighet kan en kompetenskartläggning utföras. Du kan ladda ned blankett för detta här. Kartläggningen används sedan för att bedöma om du kan bli behörig till utbildningen.


Tänk på att det är du som sökande som ansvarar för att komplettera din ansökan och att du gör det senast sista ansökningsdag. Alla bilagor ska laddas upp på vår ansökningswebb.

20%-regeln

Om du fortfarande inte kan bedömas som behörig finns ytterligare en möjlighet i form av den så kallade 20 %-regeln. Behörigheten kan då bedömas mot andra krav. Dessa krav tar sin utgångspunkt i att du ska kunna tillgodogöra dig utbildningen och därefter utöva det yrke som utbildningen förbereder för. Observera att det är vi som utbildningsanordnare, som beslutar om denna regel ska användas.
Alla som förklaras behöriga efter bedömning av reell kompetens går vidare till urval.


Urval

Om antalet sökande överstiger antalet platser görs ett urval bland behöriga sökande. Urvalet ser olika ut på olika utbildning, men kan vara te x särskilt prov och betyg. Vad som gäller för just den utbildning du söker kan du läsa om under ”Antagningsprocessen”.

Så här gör du din ansökan steg för steg.

Du ansöker via vår ansökningswebb


För att din ansökan ska behandlas skall följande handlingar bifogas:

  •   Gymnasiebetyg
  •   Eventuella övriga betyg, från t ex vuxenutbildning, folkhögskola eller högskola.
  •   Översatta betyg från UHR (om du har utländska betyg). Läs mer på UHRs hemsida om hur du går tillväga för att översätta dina betyg.
  •   Om du saknar formella betyg, kan du bifoga arbetsbetyg/intyg, kurs- eller utbildningsbevis, cv, personligt brev, intyg om ideella uppdrag och arbetsprover eller kompetenskartläggningsformulär, läs mer om reell kompetens.

Alla handlingar ska bifogas elektroniskt genom att du laddar upp dem på vår ansökningswebb. Observera att vi inte får dina betyg automatiskt, du måste själv ladda upp dem.

 

Yrkeserfarenhet styrker du med tjänstgöringsintyg som skickas med ansökan. Tjänstgöringsintyget ska innehålla följande:

  • Arbetsgivare
  • Anställningsperiod (start och slut och om du fortfarande är anställd ska det framgå)
  • Titel
  • Tjänstens omfattning (t ex 100 procent)

 

Om du inte har alla dokument elektroniskt kan du:

  • scanna dokumenten (t ex på ett bibliotek)
  • fota och spara som pdf eller jpg och ladda upp
  • få hjälp med scanning i receptionen på Campus Nyköping

Tänk på att det är du som sökande som ansvarar för att komplettera din ansökan och att du gör det senast sista ansökningsdag. Alla bilagor ska laddas upp på vår ansökningswebb.

Denna kurs är framtagen i nära samarbete med näringslivet. Här nedan presenteras ledningsgruppen som driver kursen.

Ledningsgrupp

Ledningsgruppen består av följande representanter: 

  • Helene Amundsen, Amundsen Jansson
  • Johanna Bruce, Exploateringskontoret Stockholms stad
  • Kristina Dalberg, Campus Nyköping
  • Stefan Andersson, Andersson Eliasson Werger Arkitekter
  • Sven Etzler, Forsgren Etzler
  • Herman Persson, Nobia AB
  • Filippa Stålhane, Filippa Stålhane
  • Kalle Toråker, Witte Sundell
  • Anna Willebrand, Hedström och Taube Gruppen

Hej! Vill du komma i kontakt med oss? Fyll i formuläret här nedan eller ring på 0155-24 80 80. Vi försöker svara på mejl inom 24 timmar. Mvh Campus Nyköping.

Berätta för oss hur du upplever Campus Nyköping

Vi vill gärna ta del av hur du upplever dina studier hos oss på Campus Nyköping.
Länk: Här kan du berätta för oss.