Om du väljer att flytta hit för dina studier från en annan ort kan du få möjlighet till bostadsförtur.
Bostadsförtur hos Nyköpingshem
Den som bor minst 10 mil från Nyköpings kommungräns och som blivit antagen och tackat ja till utbildning i Nyköping på minst 50 % och minst en termin kan ansöka om förtur till bostad hos Nyköpingshem.
Alla som är antagna och tackat ja till en utbildningsplats i Nyköping på lägst gymnasial nivå och som uppfyller kraven kan ansöka om förtur till Nyköpingshems bostäder.
Kan jag ansöka om bostadsförtur?
Har du blivit antagen och tackat ja till en utbildning i Nyköping på gymnasienivå, högskola eller yrkeshögskola på minst 50 % fart och minst 1 termin och är bosatt minst 10 mil från Nyköpings kommungräns så kan du ansöka om förtur till bostad hos Nyköpingshem. Det finns inte en bostadsgaranti men det finns goda chanser till bostad om du uppfyller kraven och ansöker.
Hur ansöker jag om bostadsförtur?
Du ansöker via en blankett som du hittar på Nyköpingshems hemsida. Skicka in blanketten direkt till Nyköpingshem.
www.nykopingshem.se/att-bo-hos-oss/vem-far-hyra/forturer/
*Observera att Campus Nyköping inte besvarar frågor om bostadsförturen. För frågor kontakta Nyköpingshem direkt.
Kontaktuppgifter till Nyköpingshem hittar du här:
www.nykopingshem.se/vi-ar-nykopingshem/kontakta-oss/