Är Campus Nyköping rätt för dig?

Gör testet och få en kexchoklad som belöning.

Gör testet

Campus-kompassen

Var noggrann när du väljer studieort så att du får både en bra utbildning och en rolig studietid. Är Campus Nyköping rätt för dig? Gör vårt snabbtest!

En stad är ingen stad utan ett intressant kulturliv.

Det är viktigt att min utbildning är attraktiv på arbetsmarknaden.

Det är klart att studentlivet ska innehålla en hel del caffè latte och shopping också.

Sida 1/5

I samarbete med arbetslivet

Vi vill ge dig så verklighetsnära och användbara kunskaper som möjligt. Därför sker Campus Nyköpings utbildning till medicinsk sekreterare i nära samarbete med de större sjukhusen i de regioner utbildningen bedrivs. Utbildningen har också en ledningsgrupp som medverkar i utformningen av utbildningens innehåll för att säkerställa att kurser och kursmål överensstämmer med den kompetens som efterfrågas. Medlemmarna i ledningsgruppen består av representanter från arbetslivet och utbildningsväsendet samt studeranderepresentanter.

Ledningsgrupp

Ledningsgruppen för medicinsk sekreterare består av följande representanter:

Anna Arnholm,Landstinget Sörmland
anna.arnholm@dll.se
tfn: 0155-24 57 58

Anchi Stenberg, Psykiatriska kliniken, Mälarsjukhuset
ann-christin.stenberg@dll.se
tfn: 016-10 30 00

Carina Nilsson, Kullbergska sjukhuset
carina.e.nilsson@dll.se
tfn: 0150-56 163

Eva Redelius, Mälarsjukhuset
eva.redelius@dll.se
tfn: 016-10 30 00

Sussie Westlin, Mälarsjukhuset
sussie.westlin@dll.se
tfn: 016-10 39 65

Christina Engsander, VC Mäster Olof, Strängnäs
christina.engsander@pvg.dll.se
tfn 0152 161 96

Ann-Sofie Runesson, Landstinget Blekinge
ann-sofie.runesson@ronneby.se
tfn: 0455-73 44 89

Marie Bohlin, Landstinget Blekinge
marie.bohlin@ltblekinge.se
tfn:0455-73 53 68 

Cecilia Blomkvist, Landstinget Sörmland, VC Ekensberg
cecilia.blomkvist@dll.se
tfn:0155-24 79 14

Marina Norén, Landstinget Sörmland
marina.nore@dll.se

Ingrid Rosmark, Mälardalens  högskola
ingrid.rosmark@nykoping.se

Ulf Mittag-Leffler
ulf.mittag-leffler@mdh.se
tfn:016-15 32 98

Hanna Aringe, studeranderepresentant
hanna.aringe@hotmail.com
tfn:070-9598082

Katarina Lovén, studeranderepresentant
kattisloven@mail.com
tfn:073-3221710

Sonia Campos, studeranderepresentant
sonia_campos@hotmail.com
tfn: 073-777709109

Johanna Solheim Lindeberg, Campus Nyköping
johanna.solheim.lindeberg@nykoping.se
tfn: 0155-24 78 27 

Fredrik Dolk, Campus Nyköping
fredrik.dolk@nykoping.se
tfn: 0155-24 87 76